Blog

Blog twój scenariusz to przestrzeń, w której pisząc dla Was dzielę się swoim doświadczeniem i wiedzą w sferze rozwoju dziecka i spojrzenia na rodzinne, niebanalne życie.

15.05.2024

WĘDZIDEŁKO WARGI GÓRNEJ - KIEDY PODCIĄĆ?

CZYM JEST WĘDZIDEŁKO WARGI GÓRNEJ?

 

  Wędzidełko wargi górnej, zw. frenulum labii superioris, to fałd błony śluzowej. Wędzidełko to ma kształt trójkąta. Twór ten bieganie w linii środkowej od wewnętrznej powierzchni wargi górnej do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego szczęki. Wędzidełko przytwierdzone jest do szczęki około 4-6 mm powyżej brodawki międzyzębowej.

 

JAKIE SĄ KONSEKWENCJE NIEPRAWIDŁOWEJ BUDOWY WĘDZIDEŁKA  WARGI GÓRNEJ?

 

– Utrudniona higiena jamy ustnej, która prowadzi do próchnic uzębienia;

-Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa warg;

– Nieprawidłowa ruchomość wargi górnej;

– Nieprawidłowe zwarcie warg;

– Trudności z ssaniem piersi;

– Nieprawidłowy pobór pokarmu z łyżeczki (brak aktywności wargi górnej);

– Nieprawidłowe formowanie ust podczas picia z otwartego kubka, co może powodować ulewanie się płynu;

– NIEPRAWIDŁOWY – USTNY TOR ODDECHOWY;

– Wysuszanie śluzówki warg;

– Kompensacje na mięśniach mimicznych, np. wzmożenie m. bródkowego, m. bródkowo-językowego;

– Zbyt szeroka diastema powyżej 2 mm może powodować zbyt luźny rozstaw górnego łuku zębowego, co może wykształcić z czasem wady zgryzu;

– Trudności z artykulacją głosek przedniojęzykowych;

– Nieestetyczny wygląd warg (dziąsłowy typ uśmiechu „Gummy smile”);

– Słabsze utrzymanie górnej protezy, na skutek jej spychania.

 

JAKIE SĄ RODZAJE WĘDZEDEŁEK WARGI GÓRNEJ?

 

  • Przyczep śluzówkowy – pomiędzy sklepieniem przedsionka, a błoną śluzową ruchomą;
  • Przyczep dziąsłowy – pomiędzy sklepieniem przedsionka, a błoną śluzową wyrostka zębodołowego;
  • Przyczep brodawkowy – pomiędzy sklepieniem przedsionka, a brodawką międzyzębową;
  • Przyczep penetrujący – pomiędzy sklepieniem przedsionka, a brodawką przysieczną.

Klasyfikacja wg L.Kotlow 

Wędzidełka wargi górnej różnią się od siebie pod grubością, kształtem, jak również miejscem przyczepu. Za prawidłowy uważamy jest przyczep śluzówkowy oraz dziąsłowy. Przerost wędzidełka objawia się charakterystycznym zgrubieniem jego struktury. Najczęstszą  przyczyną jest przerost włókien tkanki łącznej.
Nieprawidłowy przyczep wędzidełka wargi górnej, może dochodzić do tzw. brodawki międzyzębowej. Możliwe jest łączenie się z nią, przenikanie tej struktury, sięganie do wyrostka zębodołowego bądź do brodawki przysiecznej.

W chirurgii przerośniętego wędzidełka wargi górnej stosuje się zabiegi: frenulotomii (podcięcia – zabieg jest wykonywany głównie w przypadkach cienkiego wędzidełka), frenulectomii (wycięcia – metoda jest stosowana przy niskich i sprężystych wędzidełkach), frenuloplastyki (plastyka wędzidełka – wskazana przy szerokich, bogatych we włókna tkanki łącznej wędzidełkach). Frenulotomia, jako zabieg oszczędny, może być wykonywana u małych dzieci, natomiast frenuloplastyka przez niektórych autorów jest polecana dopiero po zakończeniu wzrostu wyrostka zębodołowego.

(Źródło:https://www.czytelniamedyczna.pl/1724,wedzidelka-wargi-gornej-w-aspekcie-ortodoncji-periodontologii-protetyki-i-estet.html)

Stomatolodzy oraz ortodonci najczęściej zalecają podcięcie wędzidełka przy wykształceniu się zębów stałych (1,2,3) lub w trakcie leczenia ortodontycznego.

Niskie położenie przyczepu wędzidełka wargi górnej często występuje u dzieci z zębami mlecznymi. Po wymianie siekaczy poprzez zamkniecie diastemy położenie wędzidełka może się zniwelować.

Biorąc jednak pod uwagę  wiele nieprawidłowości funkcji mięśnia okrężnego warg, nieprawidłową pozycję spoczynkową oraz nieprawidłową artykulację głosek, zabieg korekty można wykonać wcześniej.  Warto pamięć, że wiek dziecka nie powinien decydować o korekcie wędzidełka, a zaburzone jej funkcje!

Decyzję zawsze podejmuje lekarz prowadzący.

mgr Agnieszka Brząkała

logopeda, terapeuta miofunkcjonalny, trener oddechu

Sięgnij po więcej ...