Blog
Blog twój scenariusz to przestrzeń, w której pisząc dla Was dzielę się swoim doświadczeniem i wiedzą w sferze rozwoju dziecka i spojrzenia na rodzinne, niebanalne życie.
16.04.2021
CZYM JEST MINDFULLNES DLA DZIECKA? ĆWICZENIA UWAŻNOŚCI NA CO DZIEŃ
Gdyby każdego ośmiolatka na tej planecie nauczono medytacji, wyeliminowalibyśmy przemoc na świecie w ciągu jednego pokolenia
-Dalaj Lama-
Czy Twoje dziecko bywa niespokojne, nadpobudliwe, nerwowe? Czy miewa trudności z radzeniem sobie z emocjami?
Współczesne dziecko jest bombardowane różnorodnymi bodźcami. Uczęszczanie do placówek, w których przeciętny maluch spędza ok 8 – 10 h dziennie, dodatkowe koła zainteresowań, stymulacja multimedialna, w tym gry, tablety, smartfony powodują stany napięcia emocjonalnego. Narzucany dziecku pęd życia nie pozwala mu zatrzymać się na moment by ochłonąć z nadmiaru bodźców. Wymagania i oczekiwania wobec dzieci stale rosną. My dorośli często zapominamy o tym, że na co dzień mały człowiek doświadcza ze wszystkich stron wielu sytuacji, które wywołują w nim silny stres, lęk czy złość. Umiejętność skupiania uwagi na tym, co się dzieje w chwili obecnej, czego właśnie doświadcza, czy to emocjonalnie, czy w myślach, jest niezwykle cenna. To uważność na tym, co dziecko teraz czuje, widzi, słyszy.
Czy można w życiowej gonitwie wspierać dziecko tak, by potrafiło samodzielnie i świadomie kontrolować się w swoim zachowaniu?
Jak najbardziej tak !
Trenując z dzieckiem uważność.
Czym jest trening uważności, inaczej z języka angielskiego mindfulness?
Według najczęściej cytowanej definicji Jona Kabat-Zinna to „szczególny rodzaj uwagi: świadomej, skierowanej na obecną chwilę i nieosądzającej”.
Dziecko regularnie trenując uważność z czasem:
- zwiększa swoją koncentrację uwagi oraz pamięć
- wzbogaca swój rozwój emocjonalny
- zwiększa swoją samokontrolę
- radzi sobie w sytuacjach trudnych i stresujących
- otwiera swój umysł na nieszablonowe i twórcze rozwiązania
- polepsza jakość swojego snu
- staje się bardziej empatyczne
Doskonały trening uważności opracowała trenerka i terapeutka Eline Snel. To prosta metoda, która pomaga dzieciom odzyskać spokój i uważność, uświadomić sobie, co czuje ich ciało i jakie pojawiają się w nich emocje. Ćwiczenia proponowane przez Eline pomagają otworzyć się na innych ludzi, uczą empatii. Już ponad milion dzieci na całym świecie nauczyło się koncentracji dzięki „metodzie żabki”. W Holandii niemal w każdej szkole są przeszkoleni nauczyciele do pracy tą metodą. Dzięki temu codziennie każde dziecko ze swoją klasą trenuje swoją uważność na kikunastominutowym treningu. Więcej o treningu uważności znajdziesz w pozycjach książkowych Eline Snel „Uważność i spokój żabki”, „Moja super moc. Uważność i spokój żabki” oraz „Uważność małej żabki”.
A poniżej moje propozycje ćwiczeń uważności. Dajcie się ponieść wyobraźni, łączcie się pięknie z naturą i uspokajacie swoje wnętrze
TRENING UWAŻNOŚCI – ĆWICZENIA
ODDECH MOCY
Poczuj moc oddechu, który drzemie w tobie.
- Połóż się wygodnie na macie, kocu, łóżku. Zrelaksuj swoje ciało.
- Wykonaj wdech nosem „do brzucha”.
- Następnie powoli wypuść powietrze ustami.
Zaobserwuj co dzieje się podczas wdechu z Twoim brzuchem. Czy brzuch się podnosi? Jeśli tak, zaobserwuj czy unosi się mocno czy lekko? Co czujesz nabierając powietrze do swojego ciała?
Czy to co czujesz jest przyjemne, miłe? Co się dzieje kiedy wypuszczasz powietrze ustami? Czy czujesz spięcie, czy rozluźnienie?
Odpowiadając w myślach na te pytania skupiasz i koncentrujesz uwagę na tym co w danej chwili odczuwasz. Dajesz ponieść się chwili „tu i teraz”.
MINIATUROWY ŚWIAT DZIKIEJ PRZYRODY
Wyobraź sobie siedlisko dzikiej przyrody w miniaturce. Możesz być twórcą własnego świata, w którym znajdziesz słońce, rośliny, zwierzęta, schronienie dla różnych stworzonek.
- Przygotuj pudełko po butach wypełnione ziemią lub piaskiem
- Zbierz naturalne skarby, takie jak patyki, liście, ziarna, małe kamyki, łupiny orzechów, itp. Zamień swoje znaleziska w miniaturowe drzewa oraz roślinki i wstaw je do swojego pudełka z ziemią.
- Możesz ulepić z plasteliny/ modeliny figurki zwierząt/ dinozaurów lub innych stworków bądź umieścić gotowe zabawki.
- Nie zapomnij o słońcu, najważniejszym elemencie podtrzymującym życie na Ziemi
- Możesz skonstruować siedlisko według instrukcji lub wymyślić własne.
- Baw się dowolnie swoim własnym siedliskiem przyrody. Wymyślaj niesamowite historie zwierząt i stworów.
- Zaproś do zabawy inne dzieci
Skupiając się na tej zabawie pogłębiasz swoją wyobraźnię oraz uczysz się empatii do istot żywych poprzez bezpośredni kontakt z naturą.
NIENEWTONOWSKI DOTYK
Daj się zaskoczyć, poeksperymentuj z cieczą. Przygotuj ciecz nienewtonowską.
- Do przygotowania cieczy potrzebne są: mąka ziemniaczana, woda, pojemnik, coś do mieszania.
- Skrobię wsyp do miski i zalej odrobiną wody.
- Weź łyżkę i spróbuj mieszać- mąka będzie powoli nasiąkać wodą, zamieniając się z ciasta w ciecz. Dolewanie wody należy przerwać w momencie, kiedy zauważysz, że im szybciej mieszamy, tym trudniej jest nam przesuwać łyżkę (przy powolnym mieszaniu nie ma z tym problemu).
Teraz możesz zacząć eksperymentować z właściwościami płynu. Zaobserwuj co się dzieje kiedy ściśniesz ciecz w dłoniach? Czy uda Ci się uformować kulkę z cieczy? Co się zadzieje z cieczą, kiedy otworzysz dłoń? Spójrz jak ciecz rozpłynie się po twojej dłoni. Czy odczuwasz przyjemność z zanurzania dłoni w cieczy? Jaka jest w dotyku ta ciecz? Czy potrafisz ją opisać? Jak pachnie? Jaki ma smak? Czy jest płynna czy stała?
Dzięki tej zabawie koncentrujesz się na odczuwaniu „tu i teraz” swoich zmysłów poprzez dotyk, zapach, smak. Uczysz się nazywać swoje odczucia.
SMOCZY TANIEC
Celebruj dzień powszedni, przebierając się za smoka i tańcząc taniec połamaniec.
- Ze starego prześcieradła wytnij długi, wąski pas ok 1 m.
- Zrób głowę smoka, sklejając z paska grubego kartonu obręcz w którą zmieści się twoja głowa. Stwórz oczy z szyszek, zęby z patyków i nozdrza ze skorupek orzecha. Na czubek głowy przymocuj pióropusz z kolorowych liści i traw. Możesz użyć sznurka, kleju na gorąco bądź dwustronnej taśmy klejącej.
- Pozbieraj patyki, kolorowe liście, szyszki, leśne owoce. Przy pomocy osoby dorosłej przyklej na gorąco liście do krawędzi prześcieradła, żeby zrobić kręgosłup. Pozostałe liście przymocuj jako łuski. Do prześcieradła przytwierdź kilka prostych patyków jako poprzeczki, na których będzie rozpięty tułów i ogon smoka.
- Zaproś przyjaciół do wspólnej zabawy. Jedna osoba może nieść głowę smoka, inne mogą schować się pod tułów stwora.
- Potraficie wymyśleć i zatańczyć smoczy taniec połamaniec? Wymyślcie pokaz dziwacznych, smoczych kroków i nadajcie im nietypowe nazwy.
Zabawa w smoczy taniec pobudza kreatywnej myślenie, uczy współpracy w grupie, oswaja kontakt z przyrodą.
MYŚLI ZAKLĘTE W SŁOIKU
Spróbuj uwolnić myśli zaklęte w słoiku.
- Do szklanego słoiczka nalej wody i wsyp odrobinę sypkiego brokatu.
- Zakręć wieko.
- Potrząśnij słoiczkiem.
O czym teraz myślisz? Czy w twojej głowie kłębią się różne, dziwne myśli, wspomnienia? Wyobraź sobie, że drobinki brokatu to krążące myśli w twojej głowie. Pozwól im opaść na dno słoiczka. Popatrz jak opadają powoli. Skup się na opadającym złotym pyłku. Czy zauważyłaś/ łeś, że stopniowo uspokajają się twoje myśli tak samo jak uspokaja się brokatowa burza w słoiczku?
W tym ćwiczeniu pracujesz nad swoim skupieniem i koncentracją.
LEŚNE DŹWIĘKI MOCY
Daj się ponieść wyobraźni, relaksuj ciało i umysł.
- Połóż się wygodnie.
- Zamknij oczy.
- Posłuchaj dźwięków lasu (odtwarzanych z płyty cv bądź z you tube).
Skup się na usłyszanych dźwiękach, takich jak: śpiew ptaków, dźwięk poruszających się skrzydeł, szum liści drzew, płynący strumień, odgłosy łamiących się gałęzi.
Wyobraź sobie każdy pojedynczy nawet najcichszy dźwięk. Spróbuj zwizualizować sobie scenerię miejsca, w którym się znajdujesz.
To ćwiczenie uczy relaksacji i uważności.
PATYKI LUDZIKI
Stwórz lalki wykonane z patyków. Patyki ludziki uwielbiają kolekcje naturalnych kostiumów. Mogą zamienić się we wróżki, czarodziei albo super bohaterów.
- Znajdź patyki, które w kształcie przypominają ludziki bądź ciekawe stworki
- Poszukaj naturalnych surowców, takich jak nasiona, kolorowe liście, płatki kwiatów lub piórka. Projektuj kostiumy, przycinając liście w różne kształty, związując je ze sobą kawałkiem sznurka bądź nitką.
- Zorganizuj pokaz mody dla swoich lalek.
- Wymyśl patykom oryginalne imiona oraz stwórz hasło przewodnie pokazu leśnej mody.
- Zaproś kolegów, rodzeństwo lub rodziców do zabawy.
Zabawa obudzi twoją wyobraźnię, pozwoli ci poobcować z naturą i zintegruje cię z grupą.
MAGIA ŚWIATŁA
Poobserwuj tańczący płomień relaksując i wyciszając swój umysł
- Weź szklany słoik. Na górze każdego słoiczka zawiąż ściśle kawałek sznurka żeby zrobić zawieszkę.
- Za pomocą elastycznej gumki lub w inny sposób przymocuj do świeczników zachodzące na siebie liście. Możesz wyciąć z nich dowolny wzór.
- Do słoiczka włóż małą świeczkę. Gotowy lampion zawieź na drzewie, balkonie lub postaw na parapecie w swoim pokoju.
- Obserwuj tańczący płomień.
uwaga: świeczki zapal wyłącznie w obecności osoby dorosłej
Ćwiczenie nauczy cię koncentracji i skupiania uwagi.
Guszka
kliknij w napis ŚCIĄGNIJ MNIE by wydrukować propozycje ćwiczeń uważności